Фізіологія майбутньої мами
Дихальна система

Коли дитина росте, збільшується матка і поступово відсуває діафрагму вгору, в грудну порожнину. Діафрагма ж навпаки штовхає матку вниз. Через це кількість кисню, що надходить в організм, скорочується. Майбутній мамі стає важко дихати і вона дихає в 1,5 рази інтенсивніше. Проте на частоті дихання це практично не відбивається.

Нервова і ендокринна системи

Для того, щоб зберегти нормальний перебіг і розвиток вагітності, а також підготувати організм до пологів, у цих системах теж відбуваються деякі зміни.

Вагітні жінки менш емоційно реагують на різні зовнішні подразники і, як правило, заглиблені в себе. Це відбувається через те, що в корі головного мозку розвиваються гальмівні процеси. Також у майбутньої мами з'являються нудота, блювота, сонливість, судоми, часто паморочиться голова, міняються смак і нюх, виділяється велика кількість слини.

Через ослаблення діяльності паращитовидних залоз, які регулюють кальцієвий обмін, з емалі зубів вимивається кальцій, що може призвести до карієсу. Це ж служить причиною судом.

Обмін речовин і маса тіла

Через посилення обміну речовин відбувається зміна маси тіла.

Більшість лікарів вважають, що якщо за всю вагітність жінка набрала менше 10 кг, то дитина народжується або маленькою по вазі, або недоношеною, тому що скорочення матки відчуваються занадто рано. Як правило, нормою приросту ваги вважається 10-12 кг, не більше. За першу половину вагітності майбутня мама повинна набрати 4 кг, за другу - 8 кг. Існують наступні зразкові норми надбавки за кожного тижня вагітності:

- До 20 тижнів - 300 г;
- 21-30 тижнів - 330-370 г;
- 31-40 тижнів - 340-370 г.

Занадто велика надбавка може виявитися небезпечною для виношування дитини та пологів. Як правило, вона є результатом затримання міжтканинної рідини через розвивається нефропатії - токсикозу - вагітних. Однак в деякій літературі можна зустріти рекомендації про те, що оптимальна прибавка ваги складає від 6 до 9 кг. Пологи в такому випадку проходять без розривів і травм, дитина народжується рухливою, а мати залишається здоровою як до пологів, так і після них.

Залежності між приростом ваги мами і масою тіла дитини немає. Жінка, яка поправилася на 20 кг не обов'язково народить крупну дитину. Загальне збільшення маси на 12 кг складається з наступних складових:

маса плода - 3300 г;
маса плаценти - 650 г;
маса навколоплідних вод - 800 г;
маса матки - 900 г;
маса молочних залоз - 405 г;
об'єм крові - 1250 мл;
обсяг тканинної рідини - 2500 мл;
відкладення жиру - 2000-3000 р.

Разом - 12 кг.

Органи травлення і сечовиділення

Так як матка росте, кишечник зміщується вгору і в сторони, що приводить до зниження його тонусу і, відповідно, до запорів. Змінюються смакові і нюхові відчуття, може виникнути тяга до незвичайних речовин. А от самі звичайні продукти навпаки викликають огиду.

Зростаюча матка здавлює шлунок, і, як наслідок, може з'явитися печія.

У процесі вагітності виникає, як правило, прискорене сечовипускання. Факторів, що викликають це явище, декілька. По-перше, матка робить тиск на сечовий міхур. Також збільшується об'єм рідини в організмі, відповідно нирки, які позбавляють майбутню маму від шкідливих речовин, працюють швидше.

Серцево-судинна система

Під час вагітності в організмі жінки з'являється нове - плацентарне - коло кровообігу. Як наслідок, посилюється навантаження на серце, тому збільшується м'язова маса і зростає її активність.

У здорових жінок зазвичай не змінюється частота пульсу і тиск. Навіть якщо в першій половині вагітності тиск трохи падає, це вважається нормальним.

Може спостерігатися розширення вен на ногах, а також геморой - застій крові у венах малого тазу. Це відбувається через те, що зростаюча дитина тисне на кровоносні судини нижньої половини тіла.

Підвищується кількість еритроцитів на 15-20 %, а також об'єм крові - на 35-45 %. Гемоглобін, що знаходиться в еритроцитах, доставляє кисень до тканин дитини і матері. Тому вміст гемоглобіну менш ніж 110 г/л звертає на себе увагу лікарів.

Щоб кровотеча при пологах швидше зупинилася, до кінця вагітності збільшується згортання крові. Як наслідок, може проявитися варикозне розширення вен. Однак це явище в основному спадкове. Щоб уникнути цього, ще на самому початку вагітності слід вжити заходів. Треба носити спеціальні колготки, максимально зручне взуття, а також якомога частіше давати ногам можливість відпочити. Для зміцнення стінок судин потрібно вживати більше продуктів, що містять вітамін С. Ці заходи якщо не попередять, то зведуть до мінімуму вірогідність появи варикозних вен.

Фізіологічні зміни, що відбуваються в організмі під час вагітності, те саме змінам, які роблять заняття фітнесом. Інтенсивність обмінних процесів, температура тіла, частота пульсу та дихання збільшуються, тому що серце працює в «подвійному» обсязі.

Скелетно-м'язова система

У перші три місяці вагітності в крові підвищується вміст гормонів - релаксину і прогестерону, які впливають на зв'язки, що оточують тазостегновий і попереково-крижовий відділи хребта. В результаті збільшується рухливість суглобів таза. Така концентрація цих гормонів у крові зазвичай зберігається до періоду грудного вигодовування, потім - поступово знижується.

Беручи до уваги цю особливість вагітності, треба зазначити, що корисно займатися стретчингом. Однак перед початком занять треба проконсультуватися з компетентним фахівцем. Підвищення гормонів характеризується зменшенням стабільності суглобів і, як наслідок, підвищенням сприйнятливості їх до травм.

Через збільшення маси тіла і вмісту гормонів в крові може зіпсуватися постава, так як таз висувається вперед, змінюється центр ваги. Це призводить до збільшення вигину в поперековому відділі хребта - лордозу. Одночасно з цим збільшуються груди, відповідно грудна клітка, плечі шия висуваються вперед. Це призводить, як правило, до ще більш сильного викривлення хребетного стовпа. Наслідком цього є поява сильних болів в спині та попереку.

medkarta.com
© ditky.com.ua