Чому ми хочемо, щоб діти вірили в Діда Мороза?


«Дід Мороз - це не міфічна істота, тому що немає міфу, який повідомляє про його походження і функції. Це і не легендарний персонаж, бо з ним не пов'язано ніякої напівісторичної розповіді. Насправді це надприродна і незмінна істота, назавжди застигла у своїй формі і визначається унікальною функцією і періодичним поверненням, відноситься скоріше до сімейства божеств. До речі, у певні періоди року діти роблять по відношенню до нього культові дії у формі листів і молитов: він винагороджує добрих і залишає без подарунка злих. Єдина відмінність між Дідом Морозом і справжнім божеством полягає в тому, що дорослі в нього не вірять, хоча й заохочують вірити в нього своїх дітей і підтримують цю віру безліччю містифікацій.
Дід Мороз виражає передусім різницю в статусі між дітьми, з одного боку, і підлітками і дорослими - з іншого. Дійсно, мало знайдеться людських груп, в яких в тій чи іншій формі діти (іноді також і жінки) не були б виключені з товариства чоловіків незнанням певних таїнств або вірою - ретельно підтримуваною - в яку-небудь ілюзію, яку дорослі залишають за собою право викрити в потрібний момент, знаменуючи тим самим приєднання молодих поколінь до своєї спільності. Міфи і ритуали посвячення несуть в людських суспільствах цілком певну практичну функцію: вони допомагають старшим тримати молодших в підпорядкуванні і підтримувати серед них порядок. Протягом всього року ми посилаємося на прихід Діда Мороза, щоб нагадати дітям, що його щедрість буде вимірювати з їх гарною поведінкою. А періодичний характер роздачі подарунків дозволяє підпорядкувати дитячі запити певній дисципліні, звести до короткого періоду той час, коли вони дійсно мають право вимагати подарунків...
Від античності до Середньовіччя «грудневі свята» демонструють одні й ті самі риси. Перш за все, прикраса будівель зеленими рослинами; потім обмін подарунками чи роздача подарунків дітям; веселощі і бенкети, і, нарешті, братання між багатими і бідними, господарями і слугами. Причому в Середні віки діти не перебували в терплячому очікуванні, поки іграшки спустяться до них по камінній трубі. Зазвичай вони, переодівшись і зібравшись гуртом, ходили від хати до хати, співаючи і вітаючи зі святом, а натомість отримували фрукти та пироги. Знаменний факт: щоб підкріпити своє право збирати данину, вони нагадували про смерть. Хід осені в ритуальному плані супроводжується діалектичним дійством, основними етапами якого є: повернення мертвих, їх загрозлива і набридлива поведінка, встановлення якогось modus vivendi з живими на основі обміну послугами і подарунками і, нарешті, тріумф життя, коли мертві, ублаготворені подарунками, залишають живих, залишаючи їх в спокої до наступної осені. Англосаксонські країни охоче роздвоює ці відносини на дві крайніх форми, що протистоять одна одній - Хеллоуїн, коли діти зображають мертвих, щоб вимагати винагороду у дорослих, і Різдво, коли дорослі хвалять дітей, щоб активізувати свій статус живих.
Але хто може уособлювати мертвих в суспільстві живих, якщо не всі ті, хто тим чи іншим чином не повністю інкорпорований в групу, хто причетний до цієї інакшості, яка є ознакою вищого дуалізму - дуалізму мертвих і живих? Так що не слід дивуватися, що головними одержувачами благ стають чужинці, раби і діти. Низький політичний чи соціальний статус, вікова нерівність дають еквівалентні в цьому відношенні критерії. І не дивно, що Різдво і Новий рік (його двійник) виявляються святами, коли даруються подарунки, адже свято мертвих є, по суті справи, свято інших, оскільки бути іншим - це перше приблизне уявлення, яке ми можемо собі скласти про смерть. Серед наших сучасників продовжує існувати і інше ставлення до смерті, що складається, може бути, не з традиційного страху перед духами до примарами, а зі страху перед усім тим, що смерть є як така і в житті: збіднення, убогості, поневірянь. Запитаємо себе: чому ми так носимося з Дідом Морозом, чому вдаємося до таких обережностей і йдемо на жертви, лише б не постраждав його престиж серед дітей?

Чи не правда, всередині нас живе бажання вірити, хоч трішки, в доброту без задньої думки, в безконтрольну щедрість в короткий період, коли відходить на час в сторону всі страхи, заздрість і гіркоту? Звичайно, ми не можемо розділяти цю ілюзію в повній мірі. Але зусилля наші виправдані: коли вона підтримується в інших, нам це дає, але принаймні, можливість погрітися біля вогню, запаленого в цих юних душах. Віра, яку ми підтримуємо у дітей, в те, що іграшки потрапляють до них з іншого світу, створює алібі для того таємного руху душі, яке насправді спонукає нас дарувати їх потойбічного світу під приводом дарування дітям. Подарунки залишаються справжньою жертвою, яку ми приносимо солодощі життя, а в ній головне - не вмирати. Від язичницьких молитов до померлих ми прийшли до молитви навпіл з заклинаннями, зверненої до маленьких дітей - посланцям світу мертвих у багатьох традиційних культуpax, - щоб вони, вірячи в Діда Мороза, погодилися допомогти нам вірити в життя».
Клод Леві-Стросс (Claude Levi-Strauss) - французький етнограф і антрополог, класик структуралізму - напрямки, що вплинула на всі гуманітарні науки в XX столітті. Народився в Брюсселі в 1908 році, помер у Парижі в жовтні 2009 року у віці ста років. Його революційні дослідження племен американських індіанців поклали початок теорії первісного мислення, яка докорінно змінила західне розуміння культури. Він був переконаний, що в основі різних цивілізацій лежать єдині механізми світорозуміння - універсальні структури, що об'єднують людство.

Есе "Le Pere Noel supplicie" вперше надруковано в журналі "Les Temps Modernes" (№ 77, 1952).
Переглядів 15892

Дід Мороз, Клод Леві-Стросс, Новий рік

Коментувати

Залогіньтесь будь-ласка!