Взуттєві правила


- У якому віці дитині пора купувати перше взуття?
- Як тільки дитина стає на ноги і починає робити перші кроки, незміцнілий м'язово-зв'язковий апарат стоп і гомілковостопних суглобів приймає на себе величезне навантаження. У цей період необхідно змінити пінетки на раціональне дитяче взуття.

- Взуття з якого матеріалу найбільш безпечна для здоров'я - шкіра, текстиль, сучасні водовідштовхувальні покриття?
- Перевагу слід віддавати взуттю з натуральних матеріалів. Взагалі дитяче взуття повинне забезпечувати достатній рівень повітрообміну. Дуже добре, якщо поверхня черевичка буде перфорованою, в цьому випадку ніжки зможуть дихати. Якщо ж нога не дихає, порушується температурно-вологісний режим. Це викликає розслаблення м'язів стопи і гомілки. Звід стопи уплощується, і, відповідно, погіршується її ресорна функція. Неприпустимо здавлювання стопи жорсткими матеріалами. Вибираючи взуття, зверніть увагу на шви: чим їх менше, тим нижча небезпека натирання стопи і області навколо голеностопа. Після того як дитина вперше сходить на прогулянку в нових черевиках, уважно огляньте ніжку малюка. Якщо на шкірі відбився рельєф колготів або внутрішні шви черевика, взуття не годиться, і його потрібно змінити.
- Якою має бути устілка в дитячому черевичку: з супінатором чи без?
- У дітей до двох років сплощення зводу стопи є фізіологічною нормою. Підшкірно-жировий шар добре виражений, тому штучно підтримувати звід стопи за допомогою супінаторів немає необхідності. У більш старшому віці супінатор повинен підтримувати звід лише тоді, коли стопа опускається нижче фізіологічної норми. Визначити потенційно розвиваючу плоскостопість може ортопед - власній діагностиці «на око» краще не довіряти.
Зазвичай в якісного дитячого взуття використовують так звані «анатомічно профільовані устілки». Їх особливість - наявність трьох функціонально значимих зон:
- область підтримки п'яткової частини стопи;
- область підтримки внутрішнього зводу стопи:
- область підтримки зовнішнього склепіння.
При виборі взуття необхідно звернути увагу на те, щоб у зазначених місцях устілка утворювала невеликі «горбки» - не щільні супінатори, а м'яко коректують зони. Правильно виготовлена ​​устілка забезпечує найбільш фізіологічну біомеханіку ходьби, близьку до природних рухів босої ноги. Якщо ж у дитини виявлено та чи інша патологія з боку стоп - поперечна, подовжнє плоскостопість тощо. - устілки краще виготовляти індивідуально, на замовлення. Лікар-ортопед призначить тип устілок і проконсультує в підборі оптимальної моделі взуття.
- Як зорієнтуватися в розмірах взуття? Чи можна купувати взуття на виріст або треба старатися підібрати розмір впритул?
- Взуття впритул носити строго протипоказано. Але й зайвий запас не потрібен. В носковій частині повинен бути припуск мінімум 10 мм. Так як дитина не може адекватно оцінити, наскільки черевик їй підходить, перед походом у магазин треба обвести ногу дитини на папері. І саме цю «проекцію» прикладати до підошви, щоб зрозуміти, який запас залишається.
Носкова область черевика повинна бути ширша п'яткової. Плюс - необхідно враховувати обсяг і повноту дитячої стопи. Деякі виробники вказують разом з розміром повноту: 1-а повнота - вузька стопа, 2-а повнота - широка стопа з високим підйомом. Якщо ж повнота не вказана, прийдеться довіритися здоровому глузду. Дитині не повинно бути тісно, але і бовтатися в черевику стопа не повинна.
- Якою має бути підошва якісного дитячого взуття з точки зору гнучкості, м'якості, товщини?
- Завдання якісного дитячого взуття максимально знизити ударне навантаження на стопу, колінні і тазо-стегнові суглоби і, в результаті, на хребет. Тому підошва повинна володіти в першу чергу амортизуючими якостями. Найкраще амортизує гнучка підошва. Недостатня гнучкість призводить до швидкого стомлення м'язів стопи і гомілки.
Щоб визначити ступінь гнучкості підошви, слід підняти носок, утримуючи п'ятку, і зігнути черевик. Якщо він згинається до кута в 25°, то гнучкість можна вважати достатньою.
Взуття з дуже м'якою підошвою, як, наприклад, в чешках, не можна використовувати для повсякденного носіння, тому що воно не буде амортизувати при ходьбі. Окремо слід перевірити, наскільки підошва стійка до ковзання. Кожен володар взуття знає, що глибокий протектор допомагає краще встояти на ногах, ніж гладка підошва. Але якщо глибина протектора викликає сумніву, попросіть дитину розбігтися і проїхатися по підлозі, як по льоду. У нормальній, якісного взуття дитина не буде ковзати навіть по відполірованій плитці.
- Деякі лікарі кажуть, що каблук в дитячого взуття необхідний, інші застерігають від високих перепадів - краще ходити без каблука. Хто правий?
- В ортопедії є жорсткі нормативи на цей рахунок. Оптимальна висота каблука для дитячого взуття повинна становити 1/14 від довжини стопи дитини. За фактом висота каблука для дитини 7-12 років не повинна перевищувати 20 мм, для підлітка 13-17 років - 25 мм. Якщо ж дівчинка-підліток хоче вчитися ходити на каблуках, максимальна дозволена висота каблука в підліткового взуття - 3-4 см. Якщо каблук вище зазначених норм, створюються умови до надмірного навантаження на передній відділ стопи. А таке регулярне навантаження рано чи пізно призводить до поперечної плоскостопості та деформації першого пальця стопи.
- Які ускладнення зі здоров'ям можуть виникнути у дитини, якщо у взутті є ті чи інші недоліки?
- Дитина безперервно зростає, відбувається дозрівання всіх органів і систем, у тому числі і стопи. Тому носіння взуття, що не відповідає загальновизнаним параметрами, збільшує ризик розвитку різних видів плоскостопості та деформації стоп.
Внаслідок цих захворювань стопа втрачає свою «ресорну» функцію. Що це означає? М'язово-зв'язковий апарат нижніх кінцівок починає швидко втомлюватися, в ногах з'являються періодичні болі після ходьби. Це, в свою чергу, призводить до порушення крово- і лімфообігу в нижніх кінцівках і розвитку величезного розмаїття захворювань в більш старшому віці: артрози, артрити, варикозне розширення вен і багато інших.
Крім того, зниження «ресорної» функції стопи неминуче відбивається на стані структури хрящової тканини і зв'язкового апарату гомілковостопних, колінних, тазостегнових суглобів. Через ці суглоби патологія поширюється на центр опорно-рухового апарату - хребет. А пошкодження хребта потенційно небезпечно розвитком не тільки ортопедичних, але і неврологічних захворювань. Щоб надмірно не залякувати батьків, я не буду перераховувати всі можливі захворювання «поіменно». Тому що при правильній профілактиці, підборі адекватного взуття та систематичному відвідуванні ортопеда всіх неприємностей можна уникнути.

(з журналу "Про здоров'я" #9, 2011)
Переглядів 8748

здоров'я, правильне взуття, розмір взуття, безпечне взуття, перше взуття

Коментувати

Залогіньтесь будь-ласка!