Курс спецпідготовки

Батьки дуже часто скаржаться на те, що перші тижні з дітьми складно справлятися ввечері після садка. Причиною тому є втома. Раніше оточення маляти було «малонаселеним» і обмеженим. А після виходу в дитячий садок малюк проводить цілий день у великій і галасливій компанії. Найбільш поширене джерело напруги - це присутність великої кількості чужих людей навколо. Малюк відірваний від мами. До того ж вдома дитина живе за одними правилами, а в садочку вони тією чи іншою мірою відрізняються від домашніх. Щодня доводиться перемикатися, по черзі налаштовуючись то на ваш стиль спілкування, то на стиль спілкування вихователів. Як же можна пом'якшити ту травматичну ситуацію, яку відчуває дитина, коли вперше йде до дитячого закладу, і допомогти їй зняти напругу після перебування в дитячому садку?

Підготовка до садка

Нерідко труднощі в адаптації до дитячого садка бувають викликані тим, що дитині ніяк не вдається звикнути до нового режиму. Режим у житті дитини надзвичайно важливий, і різка його зміна - це, безумовно, додатковий стрес. Починайте готувати малюка до «нового» життя заздалегідь. Дізнайтеся режим вашого садка і починайте потихеньку вводити його вдома. Кожен день потроху зрушуйте всі справи таким чином, щоб врешті-решт наблизитися до потрібного режиму. Необхідно зробити це за місяць-півтора до того, як малюк вперше виявиться в садку. Дитині від цього буде тільки краще, адже всі дитячі садки функціонують в режимі, рекомендованому педіатрами та дитячими неврологами. У стандартних державних дошкільних установах розпорядок дня приблизно однаковий. Закриваються садки, як правило, в 19.00, на практиці ж години до шостої вечора дітлахів зазвичай вже розбирають по домівках. Хоча кожен садочок може вносити в режим свої варіації, підготовку малюка можна почати, дотримуючись вищенаведеного графіка.

Час, який вказано, можна трохи змінити, але намагайтеся при цьому строго дотримувати послідовність режимних моментів. Дуже важливо, щоб режим сну збігався з режимом дошкільного закладу.

Ранкова гімнастика, водні процедури 7.30 - 8.30
Сніданок 8.30 - 9.00
Прогулянка, заняття 9.30 - 11.30
Обід 12.00 - 12.30
Підготовка до сну, сон 12.30 - 15.00
Підйом після сну, полуденок 15.00 - 16.00
Ігри, прогулянка 16.00 - 19.00
Підготовка до вечері, вечеря 19.00 - 19.30
Спокійні ігри, підготовка до сну 19.30 - 21.00
Сон 21.00 - 7.30

Спати пора

Збільшувати час перебування малюка в садку можна тільки при позитивному емоційному настрої.

Якщо малюк з якихось причин раніше не спав удень, то, якщо він буде вставати о 7.30 або о 8.00, до середини дня напевно почне позіхати. Укладайте його в ліжко, читайте йому книжку, потроху привчайте його тихо лежати одного, без постійної вашої присутності поруч. Можливо, таке навчання займе багато часу, але це дуже важливо. Денний сон - це перепочинок для дитячого організму. Постарайтеся створити сприятливу обстановку для цього. Купуйте дитині плюшевого друга, який буде поруч з нею завжди, коли він спить, а згодом він же буде зустрічати його в ліжечку дитячого садка і пахнути рідним домом, вселяючи відчуття спокою і безпеки. Навіть якщо малюк спочатку не буде спати вдень, а просто лежати, то поступово він засвоїть, що після обіду настає тиха година, що потрібно залишатися в ліжку і поводитися тихо.

Я вже великий

Навчіть малюка самостійно вмиватися, одягатися, засинати і акуратно їсти за загальним столом (користуватися виделкою, ложкою і пити з чашки). Прослідкуйте, скільки часу у нього йде на те, щоб з'їсти обід (зазвичай в садку на нього йде 30 хвилин). Важливо також, щоб дитина могла обходитися без сторонньої допомоги в туалеті і повідомляти дорослому про таку потребу. Всі ці навички зможуть зменшити емоційний і фізичний дискомфорт дитини, коли вона опиниться в незнайомому колективі, далеко від вас.

Перші дні

Не формуйте образ дитячого садку як місця, яким дитину можна карати.

Подбайте про те, щоб дитина добре висипалася вночі. Тривале недосипання нерідко є причиною невротичних станів, що характеризуються плаксивість, ослабленням уваги, пам'яті. У цих випадках діти стають збудженими чи, навпаки, млявими. Невротичні стани можуть супроводжуватися зниженням апетиту і опірності організму до захворювань. Для малюка вкрай важливо спати не менше 10 годин вночі і 2-2,5 години - вдень. При цьому максимальна тривалість безперервного неспання не повинна перевищувати 6 годин. Ранкове пробудження від сну теж важливий момент. Звичайно, найкраще - це самостійне пробудження. А якщо дитину будять, особливо у фазі глибокого сну, то прокидається малюк не відразу, важко, довго не може включитися ні в яку діяльність, вередує, буває млявий і пасивний. Розбудіть малюка на 10 хвилин раніше, дозволивши йому трохи поніжитися в ліжку до повного пробудження. Підберіть одяг, в якому він зможе відчувати себе розкуто і вільно, яку буде в змозі легко зняти і надіти. Це не обов'язково має бути щось нове і дороге. Ні дитина, ні вихователь не повинні бути постійно стурбовані тим, що річ зімнеться чи забрудниться - це створює додаткове емоційне напруження.

Час, що проводиться в групі, слід збільшувати поступово, протягом першого тижня це може бути декілька годин, наприклад до 11.00 або до обіднього сну. Збільшувати час перебування в новому колективі можна тільки при хорошому емоційному стані дитини.

Вересень дуже хороший час для того, щоб вперше відправлятися в садок. У цьому є цілий ряд позитивних моментів.

1. Навіть якщо ваш малюк приходить у сформований раніше дитячий колектив, після літніх канікул всі дітлахи вже трохи призабули один одного, відвикли від садочка і тому теж змушені заново звикати одне до одного.

2. Осінь і літо - час, багате фруктами і овочами, тому організм у малюків міцніший, вони добре відпочили, гуляючи на свіжому повітрі, і процес адаптації в цей час буде для них проходитиме з меншими наслідками.

3. Попереду у вас ціле літо, потратьте цей час з толком: поступово, без поспіху, але твердо і наполегливо готуйте малюка до дитячого саду.

4. До того ж з початком теплих днів ви можете приступити до загартовування крихти, щоб захистити його від простудних захворювань, які можуть нагрянути вже в середині осені.

Максимум уваги

Як би добре не був підготовлений дитина до ясел, перші дні його перебування в них будуть важкими. У цей період потрібно максимально дбайливо ставитися до малюка. Особливу увагу зверніть на організацію повноцінного відпочинку дитини. Не варто водити його в гості, пізно повертатися додому, приймати у себе друзів. Малюк у цей період занадто перевантажений враженнями, потрібно щадити його нервову систему. Після повернення додому дуже часто буває, що дитина засинає раніше, ніж зазвичай, але при цьому він не прокидається рано. Значить, йому необхідно більше відпочивати для заповнення сил. Якщо це сталося, постарайтеся на наступний день забрати малюка раніше і, привівши його додому, відразу вимити і погодувати. Можливо, йому ще важко спати в дитячому саду, в одному приміщенні з іншими дітьми і в незнайомій обстановці. Немає нічого дивного в тому, що йому важко заснути. А якщо дитині не вдається поспати в тиху годину, то це нормально, що він заповнює недолік сну ввечері. Запитайте виховательку, спить ваша дитина у дитячому садку і скільки. Відкладіть на час будь-які нововведення: це невідповідний момент змінювати няню, робити ремонт в квартирі або влаштовувати малюка у новий гурток. У дитячому садку дитина витрачає багато енергії, як емоційної, так і фізичної. Вихователі піклуються про нові враження для дітей, допомагають дитині встановити контакт з дітьми того ж віку. Він зазвичай переобтяжений новими відомостями і втомлюється до вечора. Завдання батьків полягає в тому, щоб створити в будинку спокійну обстановку. Після повернення з дитячого саду малюк вечеряє і займається тихими іграми: йому треба побути наодинці з самим собою, заспокоїтися.

Тато, мама, я

Дитина цілий день не бачив батьків. Коли він прийшов додому, йому потрібно від батьків те, що він не отримує в групі: йому не вистачає участі, позитивного уваги дорослих і можливості виговоритися. Не слід, привівши дитину додому, відразу ж кидатися виконувати домашні справи. Побудьте з ним удвох, почитайте або пограйте. Діти бувають різні. Для одного буде достатньо музики і казок, але він із задоволенням віддасть перевагу побігати у дворі перед сном, а іншій дитині, який в дитячому саду весь день бігав, увечері якраз захочеться послухати цікаву історію. Спробуйте не надто поспішати додому після саду, зупиніться по дорозі на дитячому майданчику або просто побродите по околицях, супроводжуючи прогулянку веселою розмовою. Це допоможе перебудуватися з дитячого садка на домашню обстановку. Обговоріть з малюком минулий день, терпляче вислухайте його і дайте відповідь на всі питання і обов'язково підтримайте, якщо відбулася нехай навіть дрібна неприємність. Якщо малюк збуджений і некерованим, не можна втихомирювати його фразами типу: «Якщо ти зараз не заспокоїшся, я відведу тебе назад у сад». Чи не формуйте образ дитячого саду як місця, яким його карають. Будьте терплячі і проникливі. І дуже скоро дитячий сад перетвориться для дитини в звичний, добре знайомий і затишний світ.

wday.ru
Переглядів 7558

дитячий садок

Коментувати

Залогіньтесь будь-ласка!